Kerkythea - skalowanie tła i bump efekt

Kerkythea - skalowanie tła i bump efekt

Postby bilibil » Mon Apr 19, 2010 10:09 am

Witam

Chciałem tylko spytać czy ktoś wie jak w KT można skalować tło? Tak aby np. drzewa z tła miały odpowiednią wielkość i proporcje do modelu, a nie za dużą bo to bardzo nienaturalnie wygląda. Czyli o zwyłkłe zmniejszenie proporcji tła do sceny z modelem.

Oraz jak wykonać prawidłowo efekt bump mappingu. Chodzi mi o fakturę imitującą kamienie na torowisku którymi tory są podsypane. Normalnie wychodzi mi to płasko "plastikowo" a jak chcę zmieniać wartości to KT nie chce mi ich zaakceptować.

pozdrawiam
0

bilibil 

Re: Kerkythea - skalowanie tła i bump efekt

Postby asirad » Fri Apr 23, 2010 7:21 pm

Witaj

Sorki że długo nie odpisywałem, ale sam walczę z Kerkythea. Z jednej strony jest bardzo rozbudowanym programem, a z drugiej ma wiele ograniczeń i za często porównuję do komercyjnych programów. Ale do rzeczy:

# Skalowanie tła do sceny
Jeżeli myślisz o skalowaniu HDR tła to nie znalazłem takiej informacji. Wykonałem pare prób w Advanced Settings ale bez powodzenia.
Jeżeli chodzi, że masz płaskie tło, ale rozmiar Ci nie pasuje to robisz tak:
1. View->Adjust->Solid Rendering (Kerkythea czasami źle wyświetla bitmapy więc najlepiej zostawić sobie jedynie włączone tło)
2. Wybierasz tło
3. Tools->Bitmap Coordinates...
Tam sobie zmieniasz co chcesz.

# Bump i kamienie
Przydał by Ci się efekt Displacement ale Kerkythea go niema więc idź do Kerkythea forum, Sekcja materials i poszukaj tematu z hasłem Rock. Zdawało mi się że był tam podany przykładowy materiał kamieni w siatce czy jakoś tak. Będziesz miał wzór by utworzyć swój materiał.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam
0
My Polish Blog ------------
http://3d.na.wroclaw.pl

asirad 

Postby bilibil » Tue Apr 27, 2010 8:53 am

Dzięki Asirad. Jak zwykle na Ciebie można liczyć.

Zaraz luknę i sprawdzę to co napisałeś.
Poza tym to jeszcze inaczej kombinowałem. Już w samym sketchupie wstawiłem zdjęcie tła (chmurki) oraz zdjęcie gruntu (trawa) w odpowiedni sposób zeskalowane i dopasowane. Problem w tym, że eksporter tych zdjęć nie wyeksportował!!! KT wogóle ich nie widzi, pomimo, że zapisałem zdjęcia jako materiał "use as material". I ciekawe czy można coś takiego do KT wyeksportować.

pozdrawiam
0

bilibil 

Postby asirad » Tue Apr 27, 2010 9:14 pm

Przy wstawianiu zdjęcia masz dwie opcje. Import as Image, Import as Material. Jeżeli użyjesz materiału to Kerkythea będzie je widział.
Opcja Image nie działa pewnie dlatego, że Kerkythea patrzy na krzywe/obiekty z perspektywy użytych materiałów. Jeżeli importowany obiekt nie jest materiałem a obrazkiem to Kerkythea tego nie łapie.

Ja zrobiłem tak, że najpierw narysowałem sobie powierzchnie, a następnie dałem File->Import (As Materiał) i wskazałbym narysowaną powierzchnię. Ta metoda działa na 100% bo mi tak poszło.

Pozdrawiam
Ps. Daj znać jak Ci poszło.
0
My Polish Blog ------------
http://3d.na.wroclaw.pl

asirad 

Postby bilibil » Wed Apr 28, 2010 10:22 am

Witam

Nie wiem czy to znasz, ale znalazłem ciekawy sposób na takie dokładne dopasowanie.
http://www.youtube.com/watch?v=MK7HAgON ... re=related
plug-in z tej stronki Pana Tomasza Marka:
http://www.tomaszmarek.eu/sketchup_1.html

Wchodzi wszystko idealnie, można dopasować tło pod każdym parametrem. Z eksportem też nie ma problemów.

Kurcze tylko nie wiem jak wklejać zdjęcie (coś mi nie wychodzi)bezpośrednio w KT i jak tam samemu robić nowe materiały (trawa, kanienie itp) z textur jpg z internetu. Muszę jeszcze na ten temat pogrzebać.

pozdrawiam
0

bilibil 

Postby bilibil » Tue May 04, 2010 1:21 pm

Witam

Asirad cały czas mam problem z bump efektem. Jak robie kamienie testowo to wychodzi to mniej więcej jak powinno.

z parametrem 10.000 oraz

z parametrem 100.000

Ale na wizualizacji z modelem wychodzi rozmazane i do kitu.

Tekstura wstawiona w bump mapingu to ta sama jak normalnie, ale przerobiona na czarno białą, tak jak to jest zalecane w tutkach. Ale efekt nie taki jak powinien być. Co jest nie tak.
Poniżej moje ustawienia:

A poza tym, nie wiem dlaczego, ale eksporter nie widzi tych cienkich kabli od trakcji elektrycznej. Na samym początku myślałem, że to kwestia materiału ale kilkukrotne zmiany nic nie dały. Jak to można zrobić? Bo bez trakcji dziwnie to wygląda.
Jak to poprawić

pozdrawiam
0

bilibil 

Postby bocian » Tue May 04, 2010 8:38 pm

Się wtrącę i ponarzekam...zresztą nikt inny się tu poza 3 osobami nie wypowiada.

1. Zamiast narzucać małą teksturkę kamieni na wał, do tego niewyskalowaną, stwórz pełnowymiarową(tzn. na całą długość wału) i nałóż w SU, albo lepiej żeby nie zapychać pamięci wielkimi teksturami podziel sobie obrazek na kilka większych części. Na razie wygląda to jak kafelki, a nie kamienie. Najczęściej nawet z seamless trzeba pobawić się w Gimpie, albo Photoshopie.

2. Jeśli chcesz wykorzystać bumpmape w KT nie wystarczy tylko przekontrastować grafiki do skali szarości. Jeśli mapa będzie miała zbyt dużo szczegółów nic z tego nie będzie, efekt nadal będzie płaski, a do tego dojdą ci psujące efekt czarne linie na teksturze.

3. Jeśli nie widać trakcji i, a piszesz że jest cienka, zakładam że były to zwykłe linie. Wyeksportować można tylko powierzchnie.

4. Wracając do bumpa, jeśli nie widzisz efektów po imporcie tekstury najprawdopodobniej korzystasz z rozmieszczenia UV, którego na 90% nie ma. Musisz przestawić na rozłożenie kwadratowe.
0

bocian 

Postby bilibil » Wed May 05, 2010 11:27 am

Witam

Dzięki bocian.
...."Najczęściej nawet z seamless trzeba pobawić się w Gimpie, albo Photoshopie"....

Na razie nie wiem jeszcze o co z tym seamless chodzi, ale pogrzebie coś.

Jeśli chcesz wykorzystać bumpmape w KT nie wystarczy tylko przekontrastować grafiki do skali szarości. Jeśli mapa będzie miała zbyt dużo szczegółów nic z tego nie będzie, efekt nadal będzie płaski, a do tego dojdą ci psujące efekt czarne linie na teksturze

To jak powinno się ją przerobić aby było ok?.

Wracając do bumpa, jeśli nie widzisz efektów po imporcie tekstury najprawdopodobniej korzystasz z rozmieszczenia UV, którego na 90% nie ma. Musisz przestawić na rozłożenie kwadratowe.

Czyli przy eksporcie z SU do KT w opcji "Default UVs" ustawić " no "? O to chodzi.

pozdrawiam
0

bilibil 

Postby bocian » Wed May 05, 2010 12:24 pm

Na razie nie wiem jeszcze o co z tym seamless chodzi, ale pogrzebie coś.

Seamless to na polski tekstura powtarzalna, ciągła, którą można mnożyć.

To jak powinno się ją przerobić aby było ok?.

Skorzystaj z miksera kanałów w Gimpie lub PS, linie muszą być grube, a przestrzeń pomiędzy nimi możliwie jak najbardziej jednolita.

Czyli przy eksporcie z SU do KT w opcji "Default UVs" ustawić " no "? O to chodzi.

Po kliknięciu na bumpmape, tzn. teksturę na dole okna pojawi Ci się
sekcja Bitmap Options, w polu Projection ustaw Cubic
0

bocian 

Postby bilibil » Wed May 05, 2010 2:37 pm

Dzięki bocian.

Już wiem w którym kierunku dalej iść, a przynajmniej tak mi się na tę chwilę wydaje.:-))

Ale dziś pojawił mi się kolejny problem.
Wyeksportowałem złożony model z AutoCada do SU. A w SU otworzył mi się ten model a w zasadzie tylko jego "siatka". Jak teraz na to można nałożyć jakiś materiał, teksturę czy choćby pomalować?

dzięki za podpowiedzi :-))
pozdrawiam
0

bilibil 

SketchUcation One-Liner Adverts

by Ad Machine » 5 minutes ago

Ad Machine 
Robot

Return to Polski